Search

رشته علوم تغذیه چیست؟ شرایط تاسیس مطب

رشته تغذیه و شرایط تاسیس مطب

رشته تغذیه و شرایط تاسیس مطب، اگر تا به حال ویتامینی را برای رفع یک نگرانی سلامتی مصرف کرده اید یا یک پیمانه پودر پروتئین به اسموتی بعد از تمرین خود اضافه کرده اید تا دستاوردهای خود را افزایش دهید، باید از علم تغذیه تشکر کنید.

رشته تغذیه یکی از رشته های علوم تجربی است که در دانشگاه های سراسری و دانشگاه ازاد پذیرش دارد.

با داشتن مدرک تغذیه و تحت شرایطی خاص می تواند برای تاسیس مطب اقدام کرد.

مشاوره تلفنی تحصیلی  پارسین مشاره با ارائه تخصصی ترین مشاوره در تمامی زمینه مدارس، کنکور، دانشگاه، انتخاب رشته، دکتری، کارشناسی ارشد و … کافی است تماس بگیرید. 

به زبان ساده، علوم تغذیه اصطلاحی کلی است که به مطالعه غذا، مواد مغذی و سایر مواد قابل بلع و تأثیر آنها بر بدن انسان می پردازد. این یک زمینه هیجان انگیز است که در آن پزشکان و دانشمندان راه هایی برای کمک به مردم برای داشتن زندگی سالم تر پیدا می کنند.

تغذیه ما انقدر مهم است که سقراط در مورد غذا فرموده:

« بگذار غذای تو دارویت باشد و داروی تو غذای تو» 

رشته تغذیه و شرایط تاسیس مطب، اگر می خواهید در مورد علوم تغذیه بیشتر بدانید، در جای درستی هستید. این راهنما به جزئیات این رشته می‌پردازد، از جمله تاریخچه آن، اهمیت آن و مواردی که در صورت تمایل به ورود به این رشته باید مطالعه کنید.

غذا و تغذیه قرن‌هاست که مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، اما آنچه آکادمی مدرن علم تغذیه در نظر می‌گیرد چندان قدیمی نیست. همانطور که مجله پزشکی بریتانیا (BMJ) بیان می کند، در حالی که تاریخ دقیقی برای زمان تولد رشته علوم تغذیه وجود ندارد، برخی نقاط عطف کلیدی در قرن گذشته وجود دارد که پیشرفت علم تغذیه مدرن را تعریف می کند:

بیشتر بدانید: آخرین رتبه های قبولی فیزیوتراپی پردیس خودگردان 1403

رشته علوم تغذیه

جداسازی و تولید اولین ویتامین – وجود ویتامین ها در غذای ما قبل از سال 1926 شناخته شده بود، اما در این سال بود که اولین ویتامین (B1 که در آن زمان به نام تیامین شناخته می شد) جدا شد. این کشف یک روند علمی سنتز ویتامین ها را برای کمک به مردم برای رفع کمبودهای تغذیه ای آغاز کرد. نزدیک به 100 سال بعد، هنوز هم کانون اصلی علم تغذیه است.

پارسین مشاوره به دلیل داشتن مشاورین مجرب و خبره ثابت کرده است که می‌تواند خدمات فوق العاده با کیفیتی را به کاربران ارائه کند. یکی از این خدمات ارزشمند ارائه پکیج برنامه ریزی است.

در حال حاضر در جهان به مواد غذایی بسته‌بندی شده نیاز دارند تا میزان قند و چربی موجود در آنها را فهرست کنند. به این دلیل که مطالعات تغذیه ای نشان داده است که مصرف بیش از حد این مواد منجر به چاقی و سایر مشکلات سلامتی می شود. از دهه 1950 تا 1970 مطالعاتی برای تعیین ماهیت خطرناک و بسیار اعتیادآور شکر و سایر مواد تشکیل شده است. بنابراین، الزامات برچسب‌گذاری مدرن که به مصرف‌کنندگان کمک می‌کند انتخاب‌های سالم‌تری داشته باشند، نمونه‌ای از تأثیر مثبت علم تغذیه بر جامعه است.

شیوع مدرن چاقی، دیابت و سایر بیماری های مرتبط با رژیم غذایی یک مشکل نسبتاً جدید در جامعه علوم بهداشتی است. اما علم تغذیه به طور مداوم با چالش‌های مداوم رژیم‌های غذایی ضعیف سازگار می‌شود. از دهه 1990 به بعد، توسعه راه‌های سالم برای کمک به افراد در مدیریت وزن و بهبود آموزش تغذیه از اهداف اصلی علم تغذیه بوده است.

این دستاوردها تنها مجموعه کوچکی از پیشرفت های علم تغذیه در بهبود سلامت انسان است. با این وجود، دانشمندان مدرن هنوز با بسیاری از مسائل تغذیه‌ای معاصر مواجه هستند و تلاش می‌کنند تا آن‌ها را کاهش دهند.

در ادامه بخوانید: معرفی رشته علوم آزمایشگاهی و شرایط تاسیس آزمایشگاه

رشته تغذیه و شرایط تاسیس مطب، جهان در طول قرن گذشته به شدت تغییر کرده است و با آن، تمرکز علم تغذیه نیز تغییر کرده است. به عنوان مثال، بر اساس مقاله ای توسط PubMed، سوء تغذیه یکی از بزرگترین مشکلات سلامتی انسان بود که بر بشریت، به ویژه کودکان، در آغاز قرن بیستم تأثیر گذاشت. اکنون تعداد افراد دارای اضافه وزن بیشتر از افراد کم وزن در سطح جهان است و چاقی در حال حاضر بیشتر از سوءتغذیه باعث مشکلات سلامتی می شود.

مثال دیگری از تغییر زمان این است که در سال 1932، ویتامین C برای کمک به مبارزه با اسکوربوت – یک اختلال کمبود ویتامین که باعث کبودی، خونریزی و خستگی می شود – جدا و سنتز شد. امروزه دانشمندان در حال بحث هستند که آیا این بیماری تماماً منقرض شده است یا خیر.

مشاوره تخصصی و تضمینی در زمینه انتخاب رشته کنکور توسط خبره ترین استادان پارسین مشاوره با متدهای روز دنیا 

مشاوره تحصیلی تلفنی برای انتخاب رشته

به زبان ساده، مشکلات سلامتی و تغذیه ای سال گذشته با مسائلی که دانشمندان علوم تغذیه معاصر با آن سر و کار دارند بسیار فاصله دارد. دنیای مدرن مسائل مدرن را به همراه دارد. از این رو، علم تغذیه اکنون بر مشکلاتی مانند:

پیشرفت علم تغذیه نکات مثبت زیادی را برای جامعه به ارمغان آورده است، اما حداقل یک اشکال را نیز برانگیخته است: ظهور «متخصصان تغذیه» خودخوانده و افسانه های رژیم غذایی. برای این منظور، مبارزه با توصیه های گمراه کننده (مانند توجه به کالری یک غذا به جای نگرانی در مورد ترکیب غذایی آن) یکی از نگرانی های مداوم علم تغذیه است که برنامه های آموزشی تغذیه سعی در مبارزه با آن دارند.

برای سال‌ها، علم تغذیه نحوه تعامل غذا با بدن را مطالعه کرده است. با این حال، یافته‌های اخیر دانشمندان را متوجه کرده است که غذا اثرات مولکولی و فیزیولوژیکی بسیار پیچیده‌تری نسبت به آنچه قبلا تصور می‌شد اعمال می‌کند. ایجاد درک کامل تر از نحوه عملکرد غذا در درون ما و سایر ناشناخته های تغذیه ای، تحقیقات معاصر را در این زمینه هدایت می کند.

مطالعه بیشتر: معرفی رشته گفتار درمانی و شرایط تاسیس مطب زدن

صحبت از تحقیقات در این زمینه، ممکن است تعجب کنید که دانشمندان علوم تغذیه دقیقاً چه می‌کنند.

پاسخ پیچیده است، زیرا دانشمندان علوم تغذیه می توانند کلاه های زیادی بر سر بگذارند. در واقع، دانشمندان علوم تغذیه می توانند به طور همزمان به عنوان محقق، استاد و مشاور فعالیت کنند.

برای این منظور، برخی از وظایف دانشمند علوم تغذیه مدرن می تواند شامل موارد زیر باشد:

دانشمندان علوم تغذیه چه در حال انجام تحقیقات آزمایشگاهی یا انجام مطالعات هستند، به دنبال درک بهتر تأثیر غذا بر بدن و جامعه ما هستند. بنابراین، انجام، به اشتراک گذاری و بررسی تحقیقات جزء اصلی کار در این زمینه است. به گفته اداره آمار کار ایالات متحده (BLS) به دلیل همکاری نزدیک بین این رشته ها، علوم کشاورزی و مواد غذایی اغلب به عنوان یک رشته تحقیقاتی با تغذیه با هم ترکیب می شوند.

آموزش نسل بعدی ذهن‌های علمی جوان کلیدی برای زنده نگه داشتن رشته علوم تغذیه است. بنابراین بسیاری از دانشمندان علوم تغذیه در کنار محقق بودن، در تغذیه انسان نیز استاد هستند. چه از طریق ارائه سخنرانی یا نوشتن مقالات علمی، به اشتراک گذاری دانش معاصر آنها به ایجاد پایه ای برای پیشرفت های تغذیه ای در آینده کمک می کند.

علم تغذیه تنها یک زمینه نظری نیست، بلکه پیامدهایی بر زندگی واقعی افراد نیز دارد. بنابراین، دانشمندان علوم تغذیه اغلب به عنوان متخصص تغذیه کار می کنند و به بیماران در مورد چگونگی ساختار رژیم غذایی خود برای بهبود سلامت کلی خود توصیه می کنند. همانطور که قبلاً ذکر شد، اکتشافات در علم تغذیه بر توصیه‌های تغذیه‌ای دولت نیز تأثیر داشته است. بنابراین، برخی از دانشمندان سطح بالای تغذیه در هنگام تدوین سیاست غذایی به سیاستمداران توصیه می کنند.

کمک به افراد و جامعه در کل برای داشتن زندگی سالم تر تنها پاداش بالقوه شغلی به عنوان یک دانشمند تغذیه نیست. با توجه به BLS، بخش خوبی از دانشمندان علوم غذایی نیز سالانه بیش از 128000 دلار درآمد کسب می کنند که این موقعیت را از نظر مالی نیز سودمند می کند.

اگر علوم تغذیه مانند مسیر شغلی برای شما به نظر می رسد، ممکن است تعجب کنید که برای شروع کار در این زمینه چه مراحلی باید بردارید. در حالی که مشاغل مختلف در این رشته دارای الزامات آموزشی و حرفه ای متفاوتی هستند، چند نقطه عطف مشترک در مسیر تبدیل شدن به یک دانشمند تغذیه وجود دارد، از جمله:

اخذ مدرک لیسانس شما را برای مطالعه مستمری که اکثر مشاغل علوم تغذیه نیاز دارند آماده می کند. زمانی که تصمیم می گیرید برای دوره کارشناسی خود به کجا بروید، دانشگاه معتبر در نظر بگیرید که هم دوره های آموزشی مبتنی بر شواهد و هم تمرینات مبتنی بر رابطه را ارائه می دهند. چنین برنامه‌های جامع لیسانس در علوم تغذیه می‌تواند به آماده‌سازی دانش‌آموزان برای گام بعدی در سفرشان کمک کند، خواه دنبال مجوز متخصص تغذیه ادامه تحصیل، یا کار در صنعت تحقیقات غذایی باشد.

رشته علوم تغذیه یکی از رشته های وزارت بهداشت است که ابتدا باید در مقطع کارشناسی مدرک بگیرید و سپس برای ازمون کارشناسی ارشد اقدام کنید.

بیشتر بدانید: معرفی رشته بهداشت عمومی و چشم انداز شغلی ان

همانطور که اشاره شد، بسیاری از کارشناسان علوم تغذیه نیز به عنوان متخصص تغذیه کار می کنند تا به مردم کمک کنند تا زندگی سالم تر و رضایت بخشی داشته باشند. برای حذف افراد واجد شرایط از افراد فاقد صلاحیت، اکثر کشور ها برای فعالیت تحت عناوینی مانند “تغذیه” یا “متخصص تغذیه” به مجوز نیاز دارند. اگر مشاوره دادن به افراد در مورد رژیم غذایی آنها بخشی از اهداف آینده شما است، باید مجوزهای مناسب را برای تبدیل شدن به یک کارشناس دریافت کنید.

دنبال کردن تحصیلات در سطح فارغ التحصیل – اگر یک شغل پژوهش محور بیشتر با اهداف شما مطابقت دارد، پس ادامه تحصیل فراتر از لیسانس راهی هوشمندانه برای تضمین این نوع کار در صنایع علوم غذایی و تغذیه است. در واقع، دریافت مدرک کارشناسی ارشد یا حتی دکترا برای کارگران این بخش‌ها غیرمعمول نیست. برای واجد شرایط بودن برای موقعیت های خاص، مانند استاد علوم تغذیه، این مدارک بالاتر ممکن است حتی اجباری باشد.

برای دریافت مجوزتاسیس مطب تغذیه باید سابقه کار داشته باشید و اینکه مدرک شما مربط به چه مقطعی است.

برای مشاوره تخصصی  شرایط پذیرش رشته های بدون کنکور ۱۴۰۳ با پارسین مشاوره همین حالا تماس بگیرید.

علوم تغذیه ( دانشگاههای ارومیه، اصفهان، اهواز، ایران، آزاد اسلامی واحدعلوم و تحقیقات تهران، تبریز، تهران، زاهدان، شهید بهشتی، شیراز، کاشان، کرمانشاه، لرستان، مشهد) تغذیه بالینی ( دانشگاههای ایران، تبریز، تهران، شهید بهشتی، شیراز، مشهد)

رشته علوم تغذیه و شرایط تاسیس مطب اگر می‌خواهید با مدرک علوم تغذیه چه کاری می‌توانید انجام دهید، خوب است بدانید که دانشمندان علوم تغذیه انتخاب‌های متنوعی در هنگام تعیین یک مسیر شغلی خاص دارند. موقعیت هایی مانند متخصص تغذیه، کلینک ها، بیمارستان، مراکز بهداشت و مشاغل مرتبط در دسترس هستند. و از تولیدکنندگان مستقل پودر پروتئین گرفته تا غول های صنعت غذایی، شرکت های زیادی وجود دارند که به دانشمندان علوم تغذیه برای کمک به توسعه و آزمایش محصولات مرتبط با مواد غذایی خود نیاز دارند.

اگر سفر به سمت تبدیل شدن به یک دانشمند تغذیه برای شما تلاشی چالش برانگیز اما ارزشمند به نظر می رسد، شاید زمان آن رسیده است که اولین گام را به سمت حرفه ای در علم تغذیه بردارید.

می توانید علاقه یا تخصص خود را با مطالعه بیشتر، بلافاصله پس از مدرک تحصیلی یا پس از چند سال کار، توسعه دهید. کارشناسی ارشد در حوزه انتخابی خود، به عنوان مثال، بهداشت عمومی، بهداشت جهانی، ورزش یا تغذیه و خوراک دام، به شما کمک می کند در زمینه خود متخصص شوید.

اگر می خواهید برای تبدیل شدن به یک متخصص تغذیه مهاجرت کنید، می توانید یک دوره تحصیلات تکمیلی دو ساله (اعم از دیپلم فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد در رژیم غذایی) را مطالعه کنید تا شرایط ثبت نام شورای حرفه های بهداشت و مراقبت  را برآورده کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد مطالعه بیشتر و یافتن رشته مورد علاقه خود، به مدارک کارشناسی ارشد و جستجوی دوره های تحصیلات تکمیلی در تغذیه  با پارسین مشاوره تماس بگیرید .

مشاغل پرطرفدار برای فارغ التحصیلان تغذیه شامل سایر متخصصان بهداشت (13%)، متخصصان مهندسی (8%)، تکنسین های علوم، مهندسی و تولید (5%)، مراقبت از خدمات شخصی (5%)، متخصصان درمان (5%) متخصصان همکار سلامت (5%) می باشد. 5٪ و متخصصان تدریس (4٪).

علم تغذیه یک رشته پیچیده و جذاب است که رشته‌هایی از سلامت، رژیم غذایی، مکمل‌ها، قوانین و موارد دیگر را در هم می‌پیوندد. ادامه تحصیل در رشته علوم تغذیه به شما این امکان را می دهد که بسیاری از جنبه های مختلف این رشته را آزمایش کرده و اشتیاق خود را کشف کنید.

امروز برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مدرک علوم تغذیه با پارسین مشاوره تماس بگیرید.

علوم تغذیه مطالعه غذا، مواد مغذی و سایر مواد غذایی، دریافت و پردازش بیوشیمیایی مواد غذایی، ارتباط آنها با سلامت و بیماری و کاربرد این اطلاعات در سیاست ها و برنامه ها است. کاربرد آن بسیار گسترده است.

متخصصان تغذیه و متخصصان تغذیه در استفاده از غذا و تغذیه برای ارتقای سلامت و مدیریت بیماری ها متخصص هستند. آنها خدمات غذایی یا برنامه های تغذیه ای را برای کمک به مردم برای داشتن زندگی سالم برنامه ریزی و اجرا می کنند.

تغذیه روشی است که در آن غذا توسط موجودات زنده و با استفاده از مواد مغذی موجود در غذا مصرف می شود. تغذیه فرآیند دریافت غذا و تبدیل آن به انرژی و سایر مواد مغذی حیاتی مورد نیاز برای زندگی است. در فرآیند تغذیه، موجودات زنده از مواد مغذی استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می توانید با کلیک برای روی آیتم های زیر این مقاله را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید .

دسترسی به محتوا

سایرموضوعات

نیاز به مشاوره فوری دارید ؟
بیشتر مطالعه نمایید