Search

تکنیک فاینمن: سیستم 4 مرحله ای برای دانش آموزان برای یادگیری خوب هر چیزی 

تکنیک فاینمن

تکنیک فاینمن من مطمئن هستم که اصطلاح “انرژی” را شنیده اید. اما آیا می توانید توضیح دهید که انرژی چگونه باعث حرکت ماشین می شود یا وقتی یخ آب می شود برای انرژی چه اتفاقی می افتد؟

بسیاری از دانش‌آموزان، دانستن اصطلاحات تخصصی را با درک واقعی اشتباه می‌گیرند.

ممکن است نام یک مفهوم، فرمول یا ایده را بدانیم. اما این بدان معنا نیست که ما می دانیم چگونه کار می کند یا چگونه از آن برای حل مشکلات استفاده کنیم.

برای دریافت پکیج مشاوره برنامه ریزی کنکور لطفا کلیک کنید.

ریچارد فاینمن تکنیک فاینمن را دقیقاً به همین دلیل توسعه داد – برای آزمایش و اصلاح درک ما از یک موضوع.

تکنیک فاینمن به شما کمک می کند از طریق عمل آموزش یاد بگیرید. این تکنیک شامل توضیح یک موضوع با استفاده از کلمات خودتان است، گویی آن را به یک کودک آموزش می دهید.

این استراتژی مطالعه ضریب هوشی ریچارد فاینمن شما را تشویق می کند تا با استفاده از زبان ساده ایده های پیچیده را بشکنید. این باعث می شود که یادگیری واقعی اتفاق بیفتد.

در این مقاله، مزایا و معایب استفاده از تکنیک یادگیری فاینمن آورده شده است.

تکنیک فاینمن یک روش مطالعه عالی است که تقریباً هر کسی می تواند برای یادگیری یک مفهوم جدید از آن استفاده کند. این برای موضوعات پیچیده ای که فراتر از به خاطر سپردن لیستی از حقایق است، مناسب است.

برخی از بزرگترین مزایای استفاده از تکنیک فاینمن برای مطالعه عبارتند از:

این تکنیک به شما کمک می کند تا یک موضوع دشوار را به ایده هایی تبدیل کنید که درک آنها ساده تر است. این به شما امکان می دهد تا با اطلاعات جدید به شیوه ای معنادار درگیر شوید. همچنین به شما کمک می کند تا از شکاف های دانش احتمالی آگاه شوید.

مهارت های تفکر انتقادی شما را بهبود می بخشد. احتمال کمتری وجود دارد که همه چیز را به صورت واقعی در نظر بگیرید. این تکنیک مطالعه شما را تشویق می‌کند تا عمیق‌تر کاوش کنید. هدف این است که شما یاد بگیرید که نتیجه گیری و تجزیه و تحلیل خود را شکل دهید.

یادگیری سریع با تکنیک فاینمن این شما را تشویق می کند که به طور مداوم مفاهیم جدید را مرور کنید. این به شما امکان می دهد اطلاعات جدید را برای مدت طولانی تری حفظ کنید. در نتیجه، در امتحانات خود نمرات خوبی کسب خواهید کرد.

جلسات مطالعه شما جذاب تر و جذاب تر خواهد بود. شما و دوستانتان می توانید به نوبت مفاهیم جدید را برای یکدیگر توضیح دهید. این جلسات مطالعه گروهی راهی عالی برای تغییر اوضاع و سرگرم کردن مطالعه است.

مانند هر روش یادگیری، تکنیک فاینمن دارای معایبی است. این موارد شامل موارد زیر است:

این تکنیک ممکن است برای موضوعات خاص مناسب نباشد. تکنیک فاینمن برای یادگیری مفاهیم از قبل ساده موثر نیست. همچنین برای موضوعاتی که به شدت به حفظ کردن متکی هستند ایده آل نیست.

وقت گیر است یادگیری یک مفهوم جدید، درک آن در یک سطح عمیق تر، سپس توضیح آن با کلمات خود می تواند زمان و تلاش قابل توجهی را ببرد.

ممکن است برای فهمیدن اینکه آیا تکنیک فاینمن برای شما مؤثر است یا خیر، آزمایش لازم باشد. مورد بحث قرار خواهم داد. من همچنین فرآیند 4 مرحله‌ای را که می‌توانید برای استفاده از این روش مطالعه استفاده کنید، توضیح خواهم داد.

بیشتر بخوانید : 15 مهارت ضروری زندگی برای نوجوانان (آیا نوجوان شما آنها را دارد؟)

مرحله 1: مفهوم را درک کنید.

جملات فاینمن درک موضوع پیچیده موضوعی را که می خواهید یاد بگیرید انتخاب کنید. از کوچک شروع کنید و با دامنه موضوع مشخص باشید.

به عنوان مثال، واضح است که یادگیری همه چیز در مورد “زیست شناسی” یا “شیمی” غیرممکن است.

در عوض، موضوع را به چیزی محدود کنید که ممکن است در امتحانات شما ظاهر شود. به عنوان مثال، “ساختار یک سلول حیوانی” یا “هضم پروتئین در بدن”.

تکنیک فاینمن: سیستم 4 مرحله ای

هنگامی که موضوع خود را دارید، می توانید با مطالعه کامل در مورد آن، دانش خود را تقویت کنید. سپس، آنچه را که می دانید روی یک کاغذ خالی یادداشت کنید.

هنگام نوشتن این یادداشت ها، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

مفهوم را با استفاده از اصطلاحات ساده ای که می فهمید توضیح دهید.

موضوعات بزرگتر را با سرصفحه ها و نقاط گلوله خود به موضوعات فرعی کوچکتر تقسیم کنید.

از نقشه های ذهنی برای نشان دادن رابطه بین مفاهیم مختلف استفاده کنید. ثابت شده است که نقشه های ذهنی به یادگیرندگان کمک می کند تا مفاهیم جدید را درک کرده و به خاطر بسپارند.

از مثال های واقعی برای ساده سازی مفهوم استفاده کنید. به عنوان مثال، استفاده از مدل قفل و کلید برای توضیح نحوه تعامل آنزیم ها با بسترها. مطالعات نشان می دهد که استفاده از قیاس ها باعث بهبود یادگیری و حفظ مفاهیم دشوار می شود.

مشاوره تخصصی و تضمینی در زمینه انتخاب رشته كنكور توسط خبره ترین استادان پارسین مشاوره با متدهای روز دنیا 

بررسی کنید که چگونه می توانید این مفهوم را به کار ببرید. به عنوان مثال، استفاده از یک فرمول برای حل یک سوال مرتبط با فیزیک یا توضیح نحوه ساخت صابون با استفاده از یک معادله شیمیایی.

مرحله 2: مفهوم را توضیح دهید

توضیح مفهوم نوجوان این مرحله قلب تکنیک فاینمن است.

شما باید در مورد این مفهوم با استفاده از اصطلاحاتی صحبت کنید که به اندازه کافی ساده برای یک نوجوان 12 ساله قابل درک هستند.

برای مثال، می‌توانید توضیح دهید که سلول حیوانی چگونه انرژی تولید می‌کند یا چگونه اثر گلخانه‌ای به گرمایش جهانی کمک می‌کند. تمام توضیحات شما باید مختصر باشد.

برای آماده شدن برای این مرحله از روش نوت بوک فاینمن استفاده کنید. اینجا جایی است که توضیح خود را در مورد یک موضوع با کلمات خود یادداشت می کنید.

شما می توانید به آن برخورد کنید، به گونه ای که افکار خود را سازماندهی می کنید یا آن را برای شخص دیگری توضیح می دهید. سپس با صدای بلند درباره این مفهوم صحبت می‌کنید تا ببینید آیا منطقی است یا به مناطق خاصی سفر می‌کنید.

گزینه دیگر این است که به کسی آموزش دهید، ترجیحا دوستی که همان موضوع را مطالعه می کند. می توانید به نوبت مفاهیم ناآشنا را به یکدیگر آموزش دهید.

پارسین مشاوره به دلیل داشتن مشاورین مجرب و خبره ثابت کرده است که می‌تواند خدمات فوق العاده با کیفیتی را به کاربران ارائه کند. یکی از این خدمات ارزشمند ارائه پکیج مشاوره تحصیلی است.

این یک حلقه بازخورد ایجاد می کند.

سوالات و نظرات طرف مقابل می تواند به شما کمک کند تا شکاف های درک خود را پیدا کنید و دانش خود را افزایش دهید.

همانطور که به دوست خود آموزش می دهید، مراقب نشانه های زبان بدن باشید.

تکان دادن سر نشان می دهد که در مسیر درستی هستید. در مقابل، نگاه های خالی و نگاه های گیج نشان دهنده عدم وضوح در توضیح شما است.

علاوه بر این، می توانید از دوست خود بخواهید آنچه را که به او آموخته اید با استفاده از کلمات خود به شما تکرار کند. اگر آنها قادر به انجام این کار نیستند، ممکن است لازم باشد توضیح خود را بیشتر ساده کنید.

شکاف های دانش

مرحله 3: شکاف های دانش را شناسایی و پر کنید.

پس از تکمیل مرحله 2، احتمالاً متوجه شکاف هایی در درک خود خواهید شد.

شاید نتوانید تعریف ساده ای برای تنفس سلولی ارائه دهید. یا شاید نتوانید تولید انرژی در سلول های حیوانی را در مقابل سلول های گیاهی مقایسه کنید.

این مناطق را برای بهبود شناسایی کنید.

آیا بخش هایی وجود داشت که نتوانید با زبان ساده توضیح دهید؟ آیا دوستان شما سؤالی مطرح کردند یا ناسازگاری را مشاهده کردند؟

در این مرحله، باید به مطالب آموزشی خود بازگردید تا این شکاف های دانشی را پر کنید.

در اینجا چند کار دیگر وجود دارد که می توانید برای تقویت تسلط خود بر موضوع انجام دهید:

یادداشت های مطالعاتی را برای موضوع ایجاد کنید. این یادداشت ها را با استفاده از کلمات خود بنویسید و آنها را مختصر نگه دارید. تحقیقات نشان داده است که یادداشت برداری تمرکز را بهبود می بخشد. همچنین حفظ و یادآوری اطلاعات را افزایش می دهد.

از تکنولوژی بهره ببرید. مطالب آموزشی اضافی را به صورت آنلاین جستجو کنید. این منابع ممکن است به اشکال مختلفی مانند ارائه ویدیویی یا وب سایت تعاملی باشند.

خود را بر روی مفاهیمی که آموخته اید آزمایش کنید. با انجام چند سوال تمرینی، آنچه را که آموخته اید به کار ببرید.

بیشتر بخوانید : آموزش ارزش‌ها به نوجوانان: 8 راه برای ایجاد شخصیت در نوجوانان 

مرحله 4: مرور و ساده سازی

یادگیری دانش آموزی، یادگیری یک فرآیند یکباره نیست.

چهار مرحله را در صورت نیاز تکرار کنید تا درک خود را عمیق تر کنید. با انجام این کار، آنچه را که یاد می گیرید به حافظه بلندمدت خود نیز اختصاص خواهید داد.

توضیحات خود را از طریق خودآزمایی مکرر یا آموزش دادن آن به دوستان خود برای دریافت بازخورد دقیق تنظیم کنید. این روند را تا زمانی که از سطح تسلط خود بر موضوع راضی باشید، تکرار کنید.

استفاده صحیح از تکنیک فاینمن می تواند زمان بر باشد، بنابراین مطمئن شوید که برای هر موضوعی که می خواهید به آن بپردازید، زمان کافی را اختصاص دهید.

نتیجه

یکی از بهترین راه‌ها برای آزمایش و بهبود دانش خود در مورد یک موضوع، تجزیه ایده‌های پیچیده با استفاده از اصطلاحات ساده‌ای است که قبلاً می‌دانید.

تکنیک فاینمن شما را برای انجام این کار آموزش می دهد و به شما امکان می دهد شکاف های دانش خود را مشخص کنید.

من شما را تشویق می کنم تا در اسرع وقت این تکنیک را امتحان کنید! من مطمئن هستم که آن را مفید خواهید یافت.

سوالات متداول :

1. تکنیک یادگیری فاینمن چیست؟تکنیک فاینمن یک روش یادگیری 4 مرحله‌ای است که در اصل توسط ریچارد فاینمن، برنده جایزه نوبل آمریکایی مورد استفاده قرار گرفت. ایده اصلی پشت این تکنیک این است که چیزی را که درک آن سخت است بردارید و سعی کنید آن را در ذهن خود با توضیح دادن آن به گونه ای که گویی با یک کودک صحبت می کنید، روشن کنید.

2.آیا تکنیک فاینمن واقعا کار می کند؟


در اینجا چند دلیل دیگر وجود دارد که چرا تکنیک مطالعه فاینمن تا این حد مؤثر است: اگر با شخص دیگری تمرین شود، دانش درباره موضوع و همچنین مهارت های سخنرانی در جمع را توسعه می دهد. ساده کردن یک توضیح می تواند درک و به خاطر سپردن موضوع را بهبود بخشد.

3. سه اصل اصلی تکنیک فاینمن چیست؟


تکنیک فاینمن یک روش مطالعه است که برای کمک به درک عمیق هر موضوعی طراحی شده است. این شامل چهار مرحله است: مطالعه، آموزش، شناسایی شکاف ها و ساده سازی. این مدل تفکر در اصل توسط ریچارد فاینمن، دانشمند برنده جایزه نوبل و نویسنده کتاب مطمئنا شوخی می‌کنید، ساخته شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می توانید با کلیک برای روی آیتم های زیر این مقاله را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید .

دسترسی به محتوا

سایرموضوعات

نیاز به مشاوره فوری دارید ؟
بیشتر مطالعه نمایید