Search

ایست خدمت سربازی چیست- شرایط، مراحل و قوانین

شرایط ایست خدمت سربازی

شرایط ایست خدمت سربازی طبق قوانین سازمان نظام وظیفه، تحصیل و خدمت همزمان ممکن نیست. سربازان در حین خدمت تحت شرایط خاصی می‌توانند از خدمت ترخیص شوند و تکلیف سربازان ایست خدمتی به تحصیل خود ادامه دهند. ترخیص از خدمت می‌تواند به دلایل مختلفی مانند؛ تحصیل، بیماری و… باشد. مهم ترین شرط برای استفاده از ایست خدمتی نداشتن غیبت سربازی است.

برخی مشمولان تصور می‌کنند با ورود به پادگان امکان ادامه تحصیل وجود ندارد و بایستی خدمت خود را به اتمام برسانند و بعد از دریافت کارت پایان خدمت برای ورود به دانشگاه اقدام کنند. باید به این عزیزان گفت تحت شرایطی خاص امکان ترخیص از خدمت و ادامه تحصیل وجود دارد.

گرفتن معافیت سربازی اعم از معافیت با داشتن فرزند معافیت تحصیلی معافیت پزشکی معافیت از طریق کفالت معافیت ایثارگران معافیت مددجویان معافیت سنی (عفو رهبری) کافیست با مشاوران خبره با تجربه طولانی تماس بفرمایید .

آموزشی بعد از ایست خدمتی در صورتی که دفترچه خدمت خود را پست کرده‌اید و تاریخ اعزام به خدمت برای شما مشخص شده است. نگران نباشید! می‌توانید در حین سربازی از ایست خدمتی استفاده کنید و از پادگان به صورت قانونی خارج شوید و به کارهای خود مانند ادامه تحصیل، درمان بیماری و غیره بپردازید. برای دریافت راه حل و استفاده از ایست خدمت سربازی می‌توانید با کارشناسان نظام وظیفه پارسین مشاور تماس بگیرید.

یکی از تسهیلاتی سازمان نظام وظیفه برای سربازان در حین خدمت در نظر گرفته است، ایست خدمتی می‌باشد. به نوعی ایست خدمتی یعنی متوقف شدن خدمت سربازی است و ترخیص از پادگان خدمتی می‌باشد. مدارک لازم برای ایست خدمت بعد از اتمام یک دوره سربازان باید به خدمت بازگردند و سربازی خود را به اتمام برسانند. در صورت برنگشتن شخص سرباز فراری محسوب می‌شود.

ایست خدمتی همانند سایر معافیت‌ها به دو صورت دائم و موقت وجود دارد. مشمول برای اقدام ایست خدمت سربازی از نوع دائم یا موقت بایستی شرایط لازم را دارا باشد.

برای دریافت ایست خدمتی، برخی عوامل بایستی کمیسیون تشکیل شود و در صورت تایید شورا به فرد ایست خدمتی داده می‌شود.

برای دریافت شرایط خرید سربازی طبق آخرین تغییرات سال 1403 کافیست با برترین مشاوران پارسین مشاوره با شماره 9099070084 تماس بگیرید.

ایست خدمتی بدون کنکور برخی افراد در فرصت یک ساله معافیت تحصیلی نمی‌توانند در دانشگاه مورد نظر پذیرفته شوند و یا قصد ورود به دانشگاه را ندارند. پس باید دفترچه خدمت خود را پست کنند و وارد محیط پادگان شوند. این قبیل افراد می‌توانند برای ادامه تحصیل از سربازی ترخیص شوند و ثبت نام خود را انجام دهند.

ایست خدمت سربازی برای تحصیل در دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور امکان‌پذیر است اما با قوانین خاص این امر ممکن می‌شود.

ایست خدمتی تنها برای ادامه تحصیل به سربازان داده نمی‌شود. سربازی که در حین خدمت دچار بیماری خاصی می‌شود و یا وضعیت بیماری او بدتر می‌شود می‌تواند خدمت خود را متوقف کند و برای درمان خود اقدام کند.

معافیت سربازی

ایست خدمت سربازی از طریق بیماری‌ها باید به تایید شورای پزشکی رسیده باشد. معمولا به این قبیل افراد معافیت پزشکی موقت ۶ ماهه داده می‌شود. پس از اتمام این دوره دوباره کمیسیون پزشکی تشکیل می‌شود و در صورت تایید شورا ممکن است معافیت دائم به شخص داده شود.

اگر سربازی در حین خدمت پدر و مادر او از هم جدا شوند و یا پدر فوت کند می‌تواند برای معافیت موقت کفالت اقدام کند. در صورتی که کلیه شرایط اولیه کفالت را دارا باشد.

در صورتی که از تاریخ طلاق یا فوت کمتر از ۳۰ ماه گذشته باشد برای مشمول معافیت موقت کفالت صادر می‌شود.

در این شرایط سرباز می‌تواند درخواست کفالت مادر بدهند و از ایست خدمتی استفاده کنند. به نوعی معافیت موقت کفالت مادر یک نوع ایست خدمتی است که پس از اتمام آن دوباره کمیسیون کفالت در سازمان نظام وظیفه برگزار می‌شود. در صورت دارا نبودن شرایط پس از ۳۰ ماه مشمول بایستی به یگان خدمتی خود برگردد و سربازی خود را به اتمام برساند.

برای دریافت مشاوره تخصصی کفالت برادر ناتنی و انواع معافیت با مشاوران کاربلد پارسین مشاوره تماس بگیرید .

مشمولی قبل از اعزام به خدمت دچار بیماری اعصاب و روان بوده و بیماری او آنقدر حاد نبوده که برای آن درخواست کمیسیون پزشکی بدهد. این فرد می‌تواند درخواست کمیسیون پزشکی اعصاب و روان بدهد. برخی بیماری‌های اعصاب و روان مانند کژخوئی‌های مغایر با شئونات اجتماعی و نظامی و غیره به سرباز معافیت موقت ۶ ماهه داده می‌شود تا در این مدت تحت درمان قرار بگیرد. اگر فرد پس از این دوره ۶ ماهه درمان نشد معافیت دائم به او داده می‌شود.

خرید سربازی

 پس ایست خدمتی برای بیماری‌های اعصاب و روان وجود دارد. ولی باید به این نکته توجه کرد که برخی از بیماری‌های اعصاب و روان کارت قرمز سربازی داده می‌شود که محدودیت‌هایی برای شخص دارد.

ایست خدمت برای تحصیل در خارج از کشور برای دریافت ایست خدمت سربازی برای ادامه تحصیل، مشمول باید شرایط لازم را دارا باشد و به همه ی افراد این تسیهلات داده نمی‌شود. فردی که قصد دارد ادامه تحصیل دهد و در حال حاضر در یگان خدمتی باشد می‌تواند با داشتن شرایط لازم برای ادامه تحصیل اقدام کند.

  • مهمترین شرط نداشتن غیبت سربازی است. در صورتی که غیبت غیر موجه داشته باشد نمی‌تواند از ایست خدمتی استفاده کند.
  • ایست خدمتی تنها برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا داده می‌شود. با اتمام معافیت تحصیلی فرد فرصت یک ساله خود را دارد و پس از آن بایستی بر ادامه خدمت خود اقدام کند.
  • با داشتن فرار از خدمت امکان استفاده از ایست خدمت سربازی وجود ندارد. فردی که در حین خدمت سابقه فرار داشته باشد فقط کار خودش را خراب کرده است. همین مشمول می‌توانست با یک مشاور با تجربه نظام وظیفه صحبت کند و از ایست خدمتی برای خروج قانونی از پادگان استفاده کند.
  • امکان انجام سربازی و همزمان ادامه تحصیل وجود ندارد. اگر قصد دارید ادامه تحصیل بدهید باید خدمت سربازی خود را متوقف کنید و به تحصیل خود بپردازید.

برای دریافت ایست خدمت سربازی برای ادامه تحصیل، مشمول باید بداند مراحل انجام کار به این صورت است. برای اینکه سربازی شما متوقف شود انجام یکسری مراحل الزامی است.

ابتدا فرد باید در دانشگاه پذیرفته شده ثبت نام را انجام دهد و برگه معافیت تحصیلی دریافت کند. باید خاطرنشان کرد که با نتایج اولیه کنکور یا فرم‌های انتخاب رشته نمی‌توان برای ایست خدمتی اقدام کرد.

سرباز با گرفتن گواهی اشتغال به خدمت از یگان خدمتی خود به سازمان نظام وظیفه محل سکونت خود مراجعه کند تا سازمان وظیفه عمومی آن را تایید کند.

در مرحله بعد با در دست داشتن این مدارک به یگان خدمتی خود مراجعه کند و کارهای تسویه حساب با پادگان را انجام دهد تا از پادگان ترخیص شود.

یگان خدمتی اطلاعات سرباز مورد نظر را در سامانه نظام وظیفه ثبت می‌کند و بعد از یک هفته فرد می‌تواند وضعیت خود را مشاهده کند.

آیا امکان تغییر یگان خدمتی بعد از اتمام تحصیلات و استفاده از ایست خدمتی وجود دارد؟

سربازی که برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر از ایست خدمتی استفاده می‌کند و پس از اتمام معافیت می‌خواهد به خدمت سربازی بازگردد با این وجود نمی‌خواهد در یگان خدمت قبل سربازی کند. باید این نکته را بدانید که اگر رزومه شما خوب باشد یا متاهل باشید و… سازمان نظام وظیفه در تقسیم نیرو این شرایط را مد نظر قرار می‌دهد. راه حل دیگر گرفتن پذیرش است با شرایط خاص. در ضمن این مورد مهم را فراموش نکنید که با سفارش یک فرد امکان تغییر یگان خدمتی شما وجود دارد.

ذکر این نکته ضروری است که شما در هر ارگانی که بودید به طور مثال در ارتش خدمت کرده‌اید باید در ارتش بقیه خدمت خود را انجام بدهید حتی ممکن است در همان رسته که بوده‌اید دوباره خدمت کنید.

برخی مشمولان در شرایطی قرار می‌گیرند که چاره‌ای جز پست کردن دفترچه و رفتن به سربازی را ندارند. در صورتی که همین مشمول وضعیت خدمت سربازی خود را مشخص نکند وارد غیبت سربازی می‌شود.

یکی از قوانین اصلی استفاده از ایست خدمت سربازی این است که فرد غیبت سربازی نداشته باشد.

مشمولی منتظر نتایج کنکور سراسری است و نتایج زمانی اعلام می‌شود که فرد معافیت تحصیلی ندارد و باید به خدمت سربازی برود. در صورتی که در دوران آموزشی نتایج نهایی کنکور اعلام شود، مشمول می‌تواند ایست خدمتی بزند و به تحصیل بازگردد.

اگر ایست خدمت سربازی در دوران آموزشی انجام شود مشمول قطعاً تجدید دوره می‌شود.

دانشجویی که از دانشگاه اخراج شده است تنها یک سال فرصت دارد که دفترچه خدمت سربازی خود را پست کند و برای رفتن به سربازی خود را آماده کند. برای دریافت ایست خدمت سربازی در دوران آموزشی یا یگان خدمتی باید شخص شرایط لازم را دارا باشد.

مشمولان می‌توانند برای سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا از ایست خدمتی استفاده کنند. بنابراین امکان دریافت ایست خدمتی برای سه دفعه وجود دارد.

برای اطلاع از شرایط دانشجویان اخراجی از ایست خدمت سربازی می‌توانید با کارشناسان با تجربه پارسین مشاوره تماس بگیرید.

اگر فرد در کنکور سراسری شرکت کرده باشد و در یکی از واحدهای دانشگاه آزاد پذیرفته شده باشد، آیا امکان دریافت ایست خدمتی سربازی وجود دارد؟

باید به اطلاع شما عزیزان برسانم چه شما از طریق کنکور سراسری در دانشگاه آزاد پذیرفته شده باشید و چه از طریق بدون کنکورها هیچ فرقی نمی‌کند فقط باید به مقطع تحصیلی توجه کرد.

بنابراین اگر شما در دانشگاه آزاد پذیرفته شوید می‌توانید در دوران سربازی از تسهیلات ایست خدمت سربازی استفاده کنید.

امریه های سربازی زیادی در حال حاضر وجود دارد؛ امریه شرکت‌های دانش بنیان، امریه آموزش و پرورش، امریه وزارت نیرو و غیره. زمانی که شما می‌خواهید برای امریه اقدام کنید باید مراحلی را طی کنید و مدارکی مورد نیاز می‌باشد. امریه سربازی قوانین خاص خودش را دارد. یکی از مواردی که امریه سربازی را از سرباز عادی جدا می‌کند تعهد خدمتی که از فرد گرفته می‌شود. معمولاً شخصی که از امریه استفاده می‌کند نمی‌تواند برای کسری خدمت و حتی ایست خدمتی اقدام کند، چون همین فرد تعهد به آن سازمان و شرکت داده است. بنابراین گرفتن ایست خدمت سربازی در امریه کار بسیار مشکلی است و تقریباً باید آن را فراموش کنید. تنها در برخی شرکت‌ها می‌توانید از ایست خدمتی استفاده کنید.

  • غیبت سربازی نداشته باشد داشتن غیبت مانع از دریافت ایست خدمت سربازی می‌شود.
  • مشمول در سنوات قانونی انصراف داده باشد.
  • بیش از یک بار انصراف نداده باشد.

یکی از مواردی که سازمان نظام وظیفه برای دادن ایست خدمت سربازی مد نظر قرار می‌گیرد این است که مشمول دانشجوی انصرافی است یا نه و پس از بررسی این مورد به گزینه‌های دیگر می‌پردازد.

ایست خدمتی برای تحصیل در خارج از کشور کمی متفاوت با تحصیل در دانشگاهی داخل کشور است. علاوه بر رعایت قوانین اصلی ایست خدمتی باید اقدامات دیگری را انجام داد. البته مراحل بیشتری را باید طی کرد و قوانین خاص خود را دارد. کوچک‌ترین اشتباه به معنی از دست دادن این فرصت است.

پذیرش باید برای مقاطع خاص باشد مانند؛ کارشناسی ارشد، دکترا یا رشته‌های پزشکی باشد.

رشته و دانشگاه مورد نظر باید مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت باشد. ویزای تحصیلی از سفارت مورد نظر اخذ شده باشد و به تایید سازمان نظام وظیفه رسیده باشد.

برای دریافت ایست خدمتی برای تحصیل در خارج از کشور باید زمان و برنامه‌ریزی دقیقی داشت. برای همین منظور بهترین کار این است که حتماً با یک مشاور با تجربه نظام وظیفه در تماس باشید.

یکی از سوالاتی که مشمولان نظام وظیفه در مورد ایست خدمتی دارند و می‌خواهند بدانند این است که در صورت پذیرش در دانشگاه‌هایی که بدون کنکور یا صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش دارند می‌توانند ایست خدمتی زد؟ باید جواب داد برای ایست خدمتی نوع دانشگاه و شیوه پذیرش هیچ تفاوتی ندارد.

بنابراین می تواند در صورت ثبت نام در دانشگاه های بدون کنکور معافیت تحصیلی دریافت کرد و از ایست خدمت سربازی استفاده کرد.

به نوعی ایست خدمتی یعنی متوقف شدن خدمت سربازی است و ترخیص از پادگان خدمتی می‌باشد.

ایست خدمت سربازی از طریق بیماری‌ها باید به تایید شورای پزشکی رسیده باشد.

ولی باید به این نکته توجه کرد که برخی از بیماری‌های اعصاب و روان کارت قرمز سربازی داده می‌شود که محدودیت‌هایی برای شخص دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می توانید با کلیک برای روی آیتم های زیر این مقاله را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید .

دسترسی به محتوا

سایرموضوعات

آخرین رتبه‌های قبولی رشته هوشبری دانشگاه سراسری 1402
آخرین رتبه‌های قبولی رشته هوشبری دانشگاه سراسری 1402

این تخصص به مطالعه اثرات مختلف مواد بیهوشی، نظارت بر فعالیت‌های قلبی-عروقی، تنفسی، و سایر اثرات بیهوشی بر روی بدن متمرکز است. پزشکان هوشبری نقش مهمی در تیم جراحی دارند و از طریق همکاری با پزشکان جراح، پرستاران و سایر اعضای تیم درمانی، به اجرای بیهوشی ایمن و مؤثر در بیماران می‌پردازند.

مطالعه این مطلب »
نیاز به مشاوره فوری دارید ؟
بیشتر مطالعه نمایید
آخرین رتبه‌های قبولی رشته هوشبری دانشگاه سراسری 1402
انتخاب رشته
آخرین رتبه‌های قبولی رشته هوشبری دانشگاه سراسری 1402

این تخصص به مطالعه اثرات مختلف مواد بیهوشی، نظارت بر فعالیت‌های قلبی-عروقی، تنفسی، و سایر اثرات بیهوشی بر روی بدن متمرکز است. پزشکان هوشبری نقش مهمی در تیم جراحی دارند و از طریق همکاری با پزشکان جراح، پرستاران و سایر اعضای تیم درمانی، به اجرای بیهوشی ایمن و مؤثر در بیماران می‌پردازند.

» » » »