Search

تکنیک های مطالعه موثر برای یادگیری سریع و دقیق مطالب کنکور

تکنیک های مطالعه موثر

دقیق تر مطالعه کنید نه سخت تر

تکنیک های مطالعه موثر : آیا تا به حال احساس کرده اید که عادت های مطالعه، یادگیری شما را به سادگی کاهش می دهد؟ آیا نمی‌دانید برای عملکرد بهتر در کلاس و امتحانات چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ بسیاری از دانش‌آموزان متوجه می‌شوند که عادات مطالعه دبیرستانی آن‌ها در دانشگاه چندان مؤثر نیست. این قابل درک است، زیرا دانشگاه با دبیرستان کاملاً متفاوت است. اساتید کمتر درگیر شخص هستند، کلاس‌ها بزرگ‌تر هستند، امتحانات ارزش بیشتری دارند، مطالعه شدیدتر است، و کلاس‌ها بسیار دقیق‌تر هستند. این بدان معنا نیست که مشکل از شما است. این فقط به این معنی است که شما باید مهارت های مطالعه موثرتری را بیاموزید. خوشبختانه، بسیاری از استراتژی های مطالعه فعال و موثر وجود دارد که نشان داده شده است که در کلاس های دانشگاه و دوران کنکور موثر است.

پارسین مشاوره چند نکته در مورد مطالعه موثر ارائه می دهد. اجرای این نکات در روال مطالعه منظم به شما کمک می کند تا مطالب درسی را به طور کارآمد و موثر یاد بگیرید. تکنیک های مطالعه موثر آزمایش کنید و برخی از آنها را پیدا کنید که برای شما مفید هستند.

خواندن مطالعه نیست

صرف خواندن و بازخوانی متون یا یادداشت ها به طور فعال درگیر مطالب نیست.صرفا طوطی وار خواندن یک مطالب با مطالعه کردن آن متفاوت است. فقط «انجام» خواندن برای کلاس درس خواندن نیست. این به سادگی خواندن برای کلاس است. بازخوانی منجر به فراموشی سریع می شود.

پارسین مشاوره به دلیل داشتن مشاورین مجرب و خبره ثابت کرده است که می‌تواند خدمات فوق العاده با کیفیتی را به کاربران ارائه کند. یکی از این خدمات ارزشمند ارائه پکیج مشاوره تحصیلی است.

به خواندن به عنوان بخش مهمی از پیش مطالعه فکر کنید، اما روش های مطالعه و یادگیری اطلاعات مستلزم درگیر شدن فعالانه در مطالب است (ادواردز، 2014). مشارکت فعال فرآیند ساخت معنا از متن است که شامل ایجاد ارتباط با سخنرانی ها، شکل دادن به مثال ها و تنظیم یادگیری خود می شود (دیویس، 2007). مطالعه فعال به معنای برجسته کردن یا خط کشی متن، بازخوانی یا به خاطر سپردن رو به رو نیست. اگرچه این فعالیت ها ممکن است به درگیر نگه داشتن شما در کار کمک کنند، اما آنها تکنیک های مطالعه فعال در نظر گرفته نمی شوند و به طور ضعیفی با یادگیری بهبود یافته مرتبط هستند (Mackenzie, 1994).

ایده هایی برای مطالعه فعال عبارتند از:

معلم شدن (ارائه دادن مطالب برای خودتان)

اطلاعات را با صدای بلند به زبان خودتان بگویید که انگار شما مربی هستید و مفاهیم را به یک کلاس آموزش می دهید.

نمونه هایی را استخراج کنید که به تجربیات خودتان مربوط می شود.

نقشه های مفهومی یا نمودارهایی ایجاد کنید که مطالب را توضیح دهد.

نمادهایی را توسعه دهید که مفاهیم را نشان می دهند.

برای کلاس‌های غیر فنی (مانند انگلیسی، تاریخ، روان‌شناسی)، ایده‌های بزرگ را کشف کنید تا بتوانید آنها را توضیح دهید، مقایسه کنید و دوباره ارزیابی کنید.

برای کلاس های محاسباتی مانند ریاضی، فیزیک و شیمی، مشکلات را بررسی کنید و مراحل و دلیل کارکرد آنها را توضیح دهید. یکی از دلایل موفقیت دانش آموزان مدارس تیزهوشان، تسلط آنها به مطالب درس است و این تسلط با ارائه دادن مطالب برای انها بوجود آمده است.

سازماندهی و برنامه ریزی

تکنیک های مطالعه موثر سازماندهی و برنامه ریزی به شما کمک می کند تا فعالانه در دوره های خود مطالعه کنید. هنگام مطالعه برای یک آزمون، ابتدا مطالب خود را سازماندهی کنید و سپس مرور فعال خود را بر اساس موضوع شروع کنید. زمانی که مطالب تقسیم بندی می شوند راحتر می توان مطالب را مطالعه کرد و برای خواندن انها در یک زمان خاص برنامه ریزی کرد. اغلب اساتید موضوعات فرعی را در برنامه های درسی ارائه می دهند. از آنها به عنوان راهنما برای کمک به سازماندهی مواد خود استفاده کنید. به عنوان مثال، تمام مطالب را برای یک موضوع (مثلاً یادداشت های پاورپوینت، یادداشت های کتاب درسی، مقالات، تکالیف و غیره) جمع آوری کنید و آنها را در یک فایل جداگانه قرار دهید. انواع روش های مطالعه هر بخش را با موضوع برچسب گذاری کنید و بر اساس موضوعات مطالعه کنید.

تکنیک های مطالعه موثر سازماندهی و برنامه ریزی

چرخه مطالعه را درک کنید (تکنیک مطالعه PQRST)

چرخه مطالعه که توسط فرانک کریست توسعه یافته است، بخش های مختلف مطالعه را تقسیم می کند:

پیش خوانی، حضور در کلاس، مرور، مطالعه و بررسی درک شما.

 اگرچه ممکن است هر مرحله در یک نگاه بدیهی به نظر برسد، اغلب دانش‌آموزان سعی می‌کنند از میانبرها استفاده کنند و فرصت‌های یادگیری خوب را از دست بدهند. به عنوان مثال، ممکن است قبل از کلاس از مطالعه خودداری کنید زیرا استاد همان مطالب را در کلاس پوشش می دهد. انجام این کار یک فرصت کلیدی برای یادگیری در حالت های مختلف (خواندن و گوش دادن) و بهره مندی از تکرار و تمرین توزیع شده را از دست می دهد (شماره 3 زیر را ببینید) که هم از مطالعه پیش رو و هم از حضور در کلاس دریافت خواهید کرد. درک اهمیت تمام مراحل این چرخه به شما کمک می کند تا فرصت های یادگیری موثر را از دست ندهید.

در فواصل کوتاه مطالعه کنید

یکی از تاثیرگذارترین استراتژی‌های یادگیری، تکنیک های مطالعه موثر «تمرین توزیع‌شده» است – فاصله زمانی مطالعه شما در چند دوره زمانی کوتاه در چند روز و هفته . موثرترین تمرین این است که هر روز برای مدت کوتاهی روی هر مطالب کلاس کار کنید. مجموع زمان صرف شده برای مطالعه به اندازه (یا کمتر) از یک یا دو جلسه کتابخانه ماراتن خواهد بود، اما اطلاعات را عمیق‌تر یاد خواهید گرفت و در درازمدت مطالب بیشتری را حفظ خواهید کرد – که به شما کمک می‌کند در مرحله نهایی A . مهم این است که چگونه از زمان مطالعه خود استفاده می کنید، نه مدت زمان مطالعه. می توان گفت کیفیت مطالعه مهم تر از کمیت است. جلسات طولانی مطالعه منجر به عدم تمرکز و در نتیجه عدم یادگیری و حفظ می شود.

برای اینکه مطالعه را در بازه های زمانی کوتاه در چند روز و هفته پخش کنید، باید بر برنامه خود کنترل داشته باشید. نگه داشتن فهرستی از وظایف برای تکمیل به صورت روزانه به شما کمک می کند تا جلسات مطالعه فعال منظم را برای هر کلاس در نظر بگیرید. سعی کنید هر روز کاری برای هر کلاس انجام دهید. در مورد مدت زمانی که قصد دارید برای هر کار اختصاص دهید دقیق و واقع بین باشید—نباید وظایفی را در لیست خود بیش از آن چیزی که می توانید در طول روز انجام دهید داشته باشید.

به عنوان مثال، ممکن است به جای همه آنها یک ساعت قبل از کلاس، چند مسئله را در روز در ریاضی انجام دهید. در تاریخ، می توانید هر روز 15 تا 20 دقیقه به طور فعال یادداشت های کلاس خود را مطالعه کنید. بنابراین، زمان مطالعه شما ممکن است همچنان یکسان باشد، اما به جای اینکه فقط برای یک کلاس آماده شوید، برای همه کلاس های خود در مدت زمان کوتاه آماده خواهید شد. این به تمرکز، ماندن در کار خود و حفظ اطلاعات کمک می کند.

علاوه بر یادگیری عمیق تر مطالب، فاصله گذاری بین کارتان به جلوگیری از اهمال کاری کمک می کند. به جای اینکه روز دوشنبه چهار ساعت با پروژه مخوف روبرو شوید، می توانید هر روز 30 دقیقه با پروژه مخوف روبرو شوید. زمان کوتاه‌تر و ثابت‌تر برای کار بر روی یک پروژه مخوف به احتمال زیاد قابل قبول‌تر است و احتمال اینکه تا آخرین لحظه به تعویق بیفتد کمتر است. در نهایت، اگر مجبور هستید مطالبی را برای کلاس حفظ کنید (نام، تاریخ، فرمول)، بهتر است برای این مطالب فلش کارت درست کنید و به طور دوره ای در طول روز مرور کنید تا یک جلسه حفظ طولانی (Wissman and Rawson, 2012). برای کسب اطلاعات بیشتر به جزوه ما در مورد استراتژی های تکنیک های مطالعه موثر حفظ کردن مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید : ۱۰ قدم برای بهبود مهارت‌های مطالعه

مطالعه خوب است که شدید باشید

همه د ر درس خواندن برابر نیست. اگر فشرده مطالعه کنید، به موفقیت بیشتری دست خواهید یافت. جلسات مطالعه فشرده کوتاه هستند و به شما این امکان را می دهند که کار را با کمترین تلاش تلف شده انجام دهید. زمان‌های کوتاه‌تر و فشرده‌تر مطالعه مؤثرتر از مطالعه طولانی است.

در واقع، یکی از تاثیرگذارترین استراتژی های مطالعه، توزیع مطالعه در جلسات متعدد است (نیوپورت، 2007). جلسات مطالعه فشرده می تواند 30 یا 45 دقیقه طول بکشد و شامل استراتژی های مطالعه فعال باشد. به عنوان مثال، خودآزمایی یک استراتژی مطالعه فعال است که شدت مطالعه و کارایی یادگیری را بهبود می بخشد. با این حال، برنامه ریزی برای صرف ساعت ها برای خودآزمایی پایانی احتمالاً باعث می شود حواس شما پرت شود و توجه خود را از دست بدهید.

از سوی دیگر، اگر قصد دارید به مدت 45 دقیقه در مورد مطالب درسی خود را امتحان کنید و سپس استراحت کنید، به احتمال زیاد تکنیک های مطالعه موثر توجه خود را حفظ کرده و اطلاعات را حفظ خواهید کرد. به طور علمی ثابت شده است که در 45 دقیقه اول مطالعه یادگیری وجود دارد بعد از گذشت 45 دقیقه یادگیری وجود ندارد. علاوه بر این، جلسات کوتاه‌تر و شدیدتر احتمالاً فشار لازم را برای جلوگیری از اهمال کاری وارد می‌کند.

سکوت طلایی نیست (محیط مناسب برای مطالعه)

بدانید کجا بهتر مطالعه می کنید. شاید سکوت یک کتابخانه بهترین مکان برای شما نباشد. مهم است که در نظر بگیرید که چه محیطی نویز برای شما بهتر کار می کند. ممکن است متوجه شوید تکنیک های مطالعه موثر که با مقداری نویز پس زمینه بهتر تمرکز می کنید. برخی از افراد متوجه می شوند که گوش دادن به موسیقی کلاسیک در حین مطالعه به تمرکز آنها کمک می کند، در حالی که برخی دیگر این کار را بسیار حواس پرتی می دانند. نکته اینجاست که سکوت کتابخانه ممکن است به همان اندازه (یا بیشتر) از سر و صدای یک سالن ورزشی حواس پرت کننده باشد. بنابراین، اگر سکوت حواس‌تان را پرت می‌کند، اما ترجیح می‌دهید در کتابخانه مطالعه کنید، طبقه‌های اول یا دوم را امتحان کنید .

به خاطر داشته باشید که مطالعه فعال به ندرت ساکت است زیرا اغلب مستلزم بیان مطالب با صدای بلند است.

برای دریافت پکیج مشاوره برنامه ریزی کنکور لطفا کلیک کنید.

مشکلات دوست شماست

تمرین کردن و دوباره کار کردن مسائل برای دروس فنی (به عنوان مثال، ریاضی، اقتصاد) مهم است. بتوانید مراحل مشکلات و دلیل کارکرد آنها را توضیح دهید. به نوعی بتوانید مراحل دقیق حل شدن یک مسئله خاص را برای خودتان کامل توضیح دهید، نشان می دهد که آن مبحث را کامل یاد گرفته اید.

در دوره های فنی تکنیک های مطالعه موثر معمولاً مهمتر از خواندن متن مشکلات کار است . در کلاس، مشکلات تمرینی که توسط استاد نشان داده شده است را با جزئیات بنویسید. هر مرحله را حاشیه نویسی کنید و اگر گیج هستید سوال بپرسید. حداقل، سوال و پاسخ را ثبت کنید (حتی اگر مراحل را از دست دادید).

هنگام آماده شدن برای آزمون ها، فهرست بزرگی از مشکلات مطالب درسی و سخنرانی ها را جمع آوری کنید. مشکلات را بررسی کنید و مراحل و دلیل کارکرد آنها را توضیح دهید. در صورت انجام این کار شما در آن درس نمره بالایی کسب می کنید.

چندوظیفه ای را تجدید نظر کنید

تعداد قابل توجهی از تحقیقات نشان می دهد تکنیک های مطالعه موثر که انجام چند وظیفه ای کارایی را بهبود نمی بخشد و در واقع بر نتایج تأثیر منفی می گذارد .

برای اینکه هوشمندانه تر مطالعه کنید، نه سخت تر، باید حواس پرتی را در طول جلسات مطالعه حذف کنید. شبکه های اجتماعی، وبگردی، بازی کردن، ارسال پیامک و … اگر اجازه دهید این موارد در زمان مطالعه کنار شما باشند، شدت جلسات مطالعه شما را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد! تحقیقات واضح است که انجام چند کار (به عنوان مثال، پاسخ به متون، در حین مطالعه)، زمان مورد نیاز برای یادگیری مطالب را افزایش می دهد و کیفیت یادگیری را کاهش می دهد .

حذف عوامل حواس پرتی به شما این امکان را می دهد که در طول جلسات مطالعه خود به طور کامل درگیر شوید. اگر به رایانه خود برای انجام تکالیف نیاز ندارید، از آن استفاده نکنید. از برنامه‌ها برای کمک به تعیین محدودیت‌هایی برای مدت زمانی که می‌توانید در سایت‌های خاص در طول روز بگذرانید، استفاده کنید. گوشی خود را خاموش کنید به مطالعه فشرده با استراحت در رسانه های اجتماعی پاداش دهید (اما مطمئن شوید که زمان استراحت خود را دارید!) برای راهنمایی ها و استراتژی های بیشتر به جزوه ما در مورد مدیریت فناوری مراجعه کنید.

تنظیمات خود را تغییر دهید

چندین مکان برای مطالعه در محوطه و اطراف دانشگاه پیدا کنید و اگر متوجه شدید که دیگر فضای کاری برای شما نیست، فضای خود را تغییر دهید.

بدانید چه زمانی و کجا بهتر مطالعه می کنید. همین طور برای داوطلبان کنکور در مکان های مختلف خانه و کتابخانه میزان یادگیری خود را بسنجید. ممکن است تمرکز شما در ساعت 10:00 شب باشد. به اندازه 10:00 صبح نیست. شاید در یک کافی شاپ با سر و صدای پس زمینه، یا در سالن مطالعه در محل اقامت خود بهره وری بیشتری داشته باشید. شاید وقتی روی تختتان مطالعه می کنید، خوابتان می برد.

محیط های مطالعه خوب

مکان های متنوعی در محوطه دانشگاه و اطراف آن داشته باشید که محیط های مطالعه خوبی برای شما باشد. به این ترتیب در هر کجا که هستید، می توانید محل مطالعه عالی خود را پیدا کنید. پس از مدتی، ممکن است متوجه شوید که محل شما خیلی راحت است و دیگر مکان مناسبی برای مطالعه نیست، بنابراین وقت آن است که به یک مکان جدید بروید!

خودتان را امتحان کنید و به مطالب مسلط شوید

سعی کنید مطالب را به زبان خودتان توضیح دهید، انگار شما معلم هستید. شما می توانید این کار را در یک گروه مطالعه، با یک شریک مطالعه یا به تنهایی انجام دهید. گفتن مطالب با صدای بلند به جایی که گیج شده اید و به اطلاعات بیشتری نیاز دارید اشاره می کند و به شما در حفظ اطلاعات کمک می کند. همانطور که در حال توضیح مطالب هستید، از مثال ها استفاده کنید و بین مفاهیم ارتباط برقرار کنید (همانطور که معلم انجام می دهد). اشکالی ندارد (حتی تشویق می شود) این کار را با یادداشت های خود در دستان خود انجام دهید. در ابتدا ممکن است لازم باشد برای توضیح مطالب به یادداشت های خود تکیه کنید، اما در نهایت می توانید آن را بدون یادداشت های خود آموزش دهید.

ایجاد یک مسابقه برای خودتان به شما کمک می کند تا مانند استاد خود فکر کنید. استاد شما چه چیزی را می خواهد که بدانید؟ امتحان کردن خودتان یک تکنیک مطالعه بسیار موثر است. یک راهنمای مطالعه تهیه کنید و آن را با خود حمل کنید تا بتوانید پرسش ها و پاسخ ها را به صورت دوره ای در طول روز و در طی چند روز مرور کنید. سوالاتی را که نمی دانید شناسایی کنید و فقط در مورد آن سوالات خود را امتحان کنید. پاسخ های خود را با صدای بلند بگویید. این به شما کمک می کند تا اطلاعات را حفظ کنید و در جاهایی که لازم است اصلاحاتی انجام دهید. برای دروس محاسباتی، نمونه مسائل را انجام دهید و توضیح دهید که چگونه از سوال به پاسخ رسیدید. مشکلاتی که برای شما دردسر ایجاد می کند را دوباره انجام دهید. یادگیری مطالب از این طریق به طور فعال مغز شما را درگیر می کند و به طور قابل توجهی حافظه شما را بهبود می بخشد .

کنترل تقویم خود را در دست بگیرید (مدیریت زمان داشته باشید)

کنترل برنامه و حواس پرتی به شما کمک می کند تا به اهداف خود برسید.

اگر کنترل تقویم خود را در دست دارید، می‌توانید تکالیف خود را تکمیل کنید و در راس کارهای درسی خود باقی بمانید. در نهایت در جلسه کنکور این تکنیک باعث می شود شما زمان برای جواب دادن به سوالات کم نیاورید.

مراحل زیر برای کنترل تقویم شما هستند:

در یک روز در هفته، (شاید یکشنبه شب ها یا صبح های شنبه) برنامه هفته خود را برنامه ریزی کنید.

هر کلاس را مرور کنید و آنچه را که می خواهید برای هر کلاس در آن هفته تکمیل کنید، بنویسید.

به تقویم خود نگاه کنید و تعیین کنید که چند ساعت برای تکمیل کار خود وقت دارید.

تعیین کنید که آیا لیست شما می تواند در مدت زمانی که در دسترس دارید تکمیل شود یا خیر. (شاید بخواهید مدت زمان مورد انتظار برای تکمیل هر تکلیف را تعیین کنید.) در صورت نیاز تنظیمات را انجام دهید. به عنوان مثال، اگر متوجه شدید که تکمیل کارتان بیش از ساعت‌هایی که در دسترس دارید طول می‌کشد، احتمالاً باید خوانش‌های خود را تریاژ کنید. تکمیل تمام خواندن ها یک تجمل است. شما باید بر اساس آنچه در کلاس پوشش داده می شود، در مورد مطالب خود تصمیم بگیرید. شما باید تمام تکالیف را از منبع کلاس مورد علاقه (آنی که در کلاس زیاد استفاده می شود) بخوانید و یادداشت برداری کنید. این ممکن است کتاب درسی یا مطالعه ای باشد که مستقیماً به موضوع روز می پردازد. به احتمال زیاد می توانید از خواندن مکمل ها استفاده نکنید.

زمانی که قصد دارید تکالیف را تکمیل کنید، در تقویم خود مداد بزنید.

هر شب قبل از رفتن به رختخواب، برنامه خود را برای روز بعد تنظیم کنید. بیدار شدن با برنامه باعث بهره وری بیشتر شما می شود.

بیشتر بخوانید : اهمیت برنامه ریزی در کنکور

از زمان استراحت به نفع خود استفاده کنید

مراقب هفته های “آسان” باشید. این آرامش قبل از طوفان است. هفته های کاری سبک زمان بسیار خوبی برای پیشبرد کار یا شروع پروژه های طولانی است. از ساعت های اضافی برای پیشبرد وظایف یا شروع پروژه ها یا مقالات بزرگ استفاده کنید. شما باید برنامه ریزی کنید که هر هفته روی هر کلاسی کار کنید، حتی اگر چیزی ندارید. در واقع بهتر است هر روز برای هر یک از کلاس های خود مقداری کار انجام دهید. گذراندن 30 دقیقه در هر کلاس در هر روز به سه ساعت در هفته اضافه می شود، اما تقسیم این زمان در شش روز موثرتر از جمع کردن آن در طول یک جلسه طولانی سه ساعته است. اگر تمام کار را برای یک کلاس خاص انجام داده اید، از 30 دقیقه برای پیشرفت یا شروع یک پروژه طولانی تر استفاده کنید.

سوالات متداول:

1. موثرترین تکنیک مطالعه چیست؟

یکی از تاثیرگذارترین راهبردهای یادگیری، “تمرین ” است – فاصله مطالعه شما در چند دوره زمانی کوتاه در چند روز و هفته  موثرترین تمرین این است که هر روز برای مدت کوتاهی روی هر کلاس کار کنید.

2. 5 مرحله برای مطالعه موثر چیست؟

5 گام برای موفقیت در مطالعه

مطالعه خود را به بخش های 20 دقیقه ای قابل مدیریت تقسیم کنید. اطلاعات بیشتری درباره تعیین اهداف کوچک از اینجا دریافت کنید.

در مورد آن صحبت کنید یا با صدای بلند بگویید. وقتی چیزی را با صدای بلند می گویید، به خاطر سپردن آن بسیار آسان تر خواهید بود. …

عوامل حواس پرتی را حذف کنید. …

استراحت کنید. …

کمی بخواب!

3. 3 نکته مخفی مطالعه چیست؟

در اینجا به 3 نکته مطالعه مخفی ما پایان می دهیم.

از درس نخواندن نترسید.

از درس نخواندن نترسید. …

به یاد داشته باشید که در حین غوطه ور شدن در مطالعه کمی سرگرم شوید. …

خوب بخوابی.

4. چگونه مانند یک نابغه درس بخوانم؟

7 نکته حرفه ای مطالعه که به شما احساس نابغه می دهد

آموزش دادن را بیاموزید. …

با بازیابی بیشتر به خاطر بسپارید. …

خودت را بیازمای. …

تمرین فضایی …

تمرکز نکن …

در جاهای مختلف مطالعه کنید. …

آن فلش کارت را خیلی سریع ورق ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می توانید با کلیک برای روی آیتم های زیر این مقاله را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید .

دسترسی به محتوا

سایرموضوعات

نیاز به مشاوره فوری دارید ؟
بیشتر مطالعه نمایید